Göteborg i litograferade planscher

186974

GÖTEBORG. MANKELL, O. A. Göteborg. Aquarelle lithografier. Stockholm 1884.

Folio. Tryckt titelblad m. förklaring över planscherna och 20 färglitografier (alla, delvis ngt fläckade i marginalerna) lösa i obetydligt nött rödbrun originalklotportfölj, text i guld på främre pärm.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Budhistorik (3 bud)

787060
550
785989
784416

Slutpris SEK:
550
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transport till Malmö, Göteborg eller Helsingfors 300 kr.

Stockholms Auktionsverk Magasin 5
Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 21-23
Stockholms Frihamn

Magasin 5

Visning/inlämning/utlämning
mån-lör kl 13-17
tors kl 13-19

Filialer

Göteborg
Geijergatan 14
Öppettider

Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7
Öppettider

Antikskolan

» Läs mer