Colt

215019

SLAGLÅSREVOLVER, amerikansk, Colt 1849 Pocket, i schatull, nr. 125572, kaliber .31, text på pipan: ADDRESS SAML COLT NEW-YORK CITY, stommen märkt Colts patent, trumgravyr med the stagecoach holdup, varbygel och backstrap med spår av försilvring, kolv av valnöt, schatullet innehåller krutflaska, kultång, kulor, verktyg, längd 22,5 cm

Skador
Schatullet med smärre slitage

Vapen/Medaljer

Colt

Budhistorik (19 bud)
1110952
14 000
1110779
13 500
1110769
13 000
1110613
12 500
1110767
12 500

Slutpris SEK:
14 000
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transport till Malmö, Göteborg eller Helsingfors 300 kr.

Stockholms Auktionsverk Magasin 5
Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 21-23
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Visning/inlämning/utlämning
på Magasin 5

Öppettider
mån-fre kl 10-18
lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijergatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer